Zajíc a Želva
Želva promluvila jednou k zajíci: „Vsaďme se spolu, že nedoběhneš tak brzy k onomu stromu jako já?“
„Tak brzy? což jsi se zbláznila?“ zvolal rychlonohý zajíc. „Milá kmotro, tvůj rozum se ti pomátl, měla bys se vyspat, snad bys pak přišla na jiné myšlénky.“
„Ať jsem se zbláznila nebo ne,“ odvětila želva, „já sázku držím.“
Zůstalo tedy při sázce, a oba dali se do běhu, ustanovivše si dříve cenu. Zajíc potřeboval udělat jen několik skoků takových, jaké dělává, když jest stíhán psy a před nimi přes hory a doly prchá, a byl by býval u cíle. Měl tedy času dost pásti se, vyspati se a zalaškovati si, i nedbal na želvu, která svým vážným krokem k cíli se ubírala.
Kdo by neznal známou pohádku, kde se želva se zajícem vsadí, kdo dříve ke stromu doběhne.
Na motivy této slavné pohádky spisovatele Jean de La Fontaine u nás Albi vydává stejnojmennou hru od designera her Gun-Hee Kima. Navíc přidává do závodu i další zvířátka – vlka, lišku a jehňátko.
Hra je pro dva až pět hráčů od sedmi let. Herní doba se pohybuje okolo 20min. V krabici naleznete český a slovenský manuál, 11 dílků trasy, dřevěné figurky (s polepky), celkem 91 karet, startovací čáru, cílovou čáru, stupínky vítězů, žeton prvního hráče a pět žetonů turba.
Sami musíte uznat, že obsah krabice je dosti netradiční. Pravidla hry jsou napsaná srozumitelným způsobem a není problém se během chvilinky jimi prokousat.
Určitě se ptáte o čem vůbec hra je a jak se hraje.
Hráči se dostávají na pozici sázkařů. Nikdo nemá dané zvířátko. Hlavní úkol je vsadit a snažit se všemi možnými způsoby tyto své favority vidět jako první u cílové čáry.
Každý z hráčů dostane na začátku karty, poté může na stůl vyložit jednu až čtyři karty stejného zvířátka, které by se mělo posouvat. Poté, pokud se na stůl dostalo přesně 8 karet nebo 4 karty stejného zvířátka, probíhá fáze závodění a zvířátka se pohybují.
Tak to všechno probíhá dokola, dokud nejsou všechny příčky stupínků vítězů obsazené.
Hra navíc obsahuje dvě varianty hry. Verze hry pro učedníky usnadňuje a také zrychluje celou hru. To můžete využít při osvojování pravidel nebo z důvodu nedostatku času k hraní plné hry.