1989: Úsvit svobody

Historie trestá ty, kteří přijdou příliš pozdě. – Michail Gorbačov 

1989: Dawn of Freedom (Úsvit svobody) je simulací konce studené války r. 1989. Během tohoto překvapujícího roku série demokratických revolucí ukončila 40 let nadvlády Sovětského Impéria ve východní Evropě. 1989 simuluje politické, sociální a ekonomické aspekty této revoluce. Tato hra používá známý „card drive system“ podobně jako hra Twilight Struggle.

Jeden hráč hraje za komunisty. Na začátku hry drží nezpochybnitelnou moc nad šesti národy Varšavské smlouvy. Ale na obzoru se již objevují zlověstné mraky. V Moskvě nový vůdce prohlašuje, že sovětské tanky nebudou dále podporovat potácející se komunistickou vládu. Ekonomiky se po dekádách centrálního plánování a stagnace nacházejí v různých stadiích krize. V kostelích, mezi studenty a jejich profesory si dodávají odvahu disidentská hnutí. Hráč hrající za komunisty bude muset použít rozličné strategie, od drtivého potlačení neshod až po nabízení ústupků, aby obstál v souboji o udržení svého impéria.

Druhý hráč hraje za demokraty. Na úsvitu r. 1989, za železnou oponou,nikdo nepředpokládá revoluci za uskutečnitelnou. Cílem disidentů je vytvořit civilní společnost mimo kontrolu komunistického režimu. Na jejich straně jsou studenti, kteří jsou fascinovaní stylem a popovou kulturou západu. Proti nim stojí ohromný aparát komunistického státu. Jejich úkolem je přesvědčit dělníky, kteří tvoří tělo společnosti, aby se k nim připojili.

1989-hra