Dominion – Recenze

Ponořte se do dávných věků šlechticů a panovníků. Do období středověku, kde si nikdo nebyl ničím jistý. Pánové všemožných národů hráli mezi sebou své intriky. A chudí lidé se snažili zásobovat jak rodinu tak šlechtu jídlem, zbožím a službami. Období, kdy budování bylo na vzestupu a bylo zapotřebí, jak základních fundamentálních staveb přes náboženské skvosty, až po zahrady a nádvoří zdobící věhlas stredoveka_dobasvému králi. Časů, kdy se střídala období muk a prosperity. I přes všechny války, rozkazy a rozpačitosti mezi vladaři bylo dobývání území prioritou každého panství.

 

V roli nového panovníka, vás čeká nelehký úkol. Vlastníte malý obnos peněz a ještě menší území.
Je na čase vymyslet a naplánovat, jakým směrem se vydáte. Zda-li budete dobývat nové kraje nebo zvyšovat prosperitu a moc svých území. Je to nelehký úkol, ve kterém neustále bude hledat kompromis. Avšak je třeba si uvědomit, že nejste na bojišti sám. Území se stejnou vervou snaží dobývat také vaši sousedé.

dominion_logo
Karetní hra Dominion jejímž autorem je Donald X. Vaccarino. Byla vydána v roce 2008. Již od svého vydání sbírala jednu cenu za druhou a postoupila na přední příčky nejlépe hodnocených her na světě. Oficiálním vydavatelem se stala firma Rio Grande Games, ale v Česku je zastoupena firmou Albi, která hru kompletně lokalizovala. Grafické ztvárnění ilustrací se mění, díky více autorům a malířům. To přináší ještě více proměnlivosti i do tak rozsáhlé hry.

Hra je určena pro 4 hráče (rozšířením až pro 8) od 8 let. Doba hry se pohybuje okolo půl hodiny. Avšak dost záleží také na hráčích jak dlouho promýšlejí tahy. Někdy je možné hru zahrát za patnáct minut, někdy jiná partička končí po více jak hodině ukrutného snažení se zvítězit. Po zakoupení si ihned všimnete velké krabice. Která není pro karetní hry zvykem. Ale když je Dominion jedinečný potřebuje jedinečné věci. Po otevření krásně ilustrovaného víka na vás vybafnou pravidla. Balíčky karet a pořadač, díky kterému můžete hledat balíčky se kterými zrovna chcete hrát. Nic víc nic míň.

Nyní se podíváme blíže na karty. Karet v balení je celkem 500. Z toho 25 karet po 10 jsou karty království, které umožňují hráči další akce či zvýhodnění. Popřípadě chrání před útokem nebo rovnou útočí.
Konkrétně je to:
dominion poradac130 karet peněz: 60 měďáků, 40 stříbrňáků, 30 zlaťákůdominion krabice
252 karet království: 24 akčních karet (každá karta desetkrát): čarodějnice, dílna, dobrodruh, dřevorubec, důl, hostina, hradní příkop, jarmark, kancléř, kaple, knihovna, kovárna, laboratoř, lichvář, milice, přestavba, sklepení, špion, trh, trůnní sál, úředník, vesnice, zahrady (12 karet), zasedání rady, zloděj
48 karet s vítěznými body: 24 statků, 12 vévodství, 12 provincií
30 karet prokletí
32 podkladových karet
1 karta zahodit kartu – smetiště
7 prázdných karet

dominion body

Navíc právě prázdné karty mají sloužit ke tvorbě vlastních karet. My však opravdu chválíme tuto možnost, protože když s politováním zjistíte, že jste nějakou kartu ztratili. Nabízí se možnost tuto kartu jednoduše nahradit. A přiznejme si, toto opravdu u klasických her nenajdeme.

A to je právě to proč hra je tak úspěšná. Je velice jednoduchá a pravidla si rychle osvojíte. Jsou tak prostá, že nezkušeným hráčům vysvětlíte princip hry a poté je učíte přímo ve hře. Je svižná a velice hravá. Dalším důvodem je variabilita hry. Právě proměnlivost těchto karet je úžasným a revolučním tahem hry Dominion.
Vezmeme-li v potaz pouze karty království, kterých je 25 po 10, tak nám vyjde, že lze nakombinovat přes tři miliony odlišných sad karet. právě tento famózní počet dělá tuto hru čím je, hra totiž není nikdy stejná.

Princip hry je snadný. Máte dobírací balíček po levé ruce. Z něj si v základu berete pět karet na ruku. Jste-li na tahu hrajete postupně dominion akcniakci, nákup, úklid. Ale pozor, vždy můžete zahrát jen jednu akci a jeden nákup. Kartu odložíte před sebe na stůl a zahrajete pokyny, které vám karta dává. Může to být například další použití akční karty (+1 akce), další karty berete (+1 karta) či nákup nebo peníze navíc. Často je na kartách více pokynů, ty musíte bez kompromisu splnit. Zajisté tímto způsobem začnete různé karty různě kombinovat a to je to kouzlo hry Dominion. Druhou fází je nákup. Za peníze, které máte na ruce plus peníze z akčních karet, si můžete koupit jednu další kartu (či více dle akčních karet). Ve fázi úklidu všechny karty co jste vyložili, včetně těch karet, které máte na ruce dáte lícem nahoru na odkládací hromádku po pravé ruce. Jak vám vaše dobírací karty z hromádky dojdou jednoduše zamícháte odkládací balíček, kterým nahradíte dobírací.
Tudíž koupené karty a zahrané karty neustále využíváte a neztrácíte je použitím.

Hru začínáte se třemi statky a sedmi měďáky. Za ty si kupujete buď karty království, které jak jsme si již řekli přináší další možnosti nebo další peníze díky nimž můžete kupovat dražší karty.
Ač máte sebevíc karet, nejdůležitější bodovací karty jsou pouze vítězné body statků, vévodství, provincií nebo speciální karty království.
Hra končí buď jak hráči doberou provincie nebo jak dojdou tři hromádky království.

Zní to jednoduše, ale nesmíte zapomínat, že čím více vítězných bodů máte tím je pro vás hra složitější. Protože a jednoduše vítězné body nepřináší do průběhu hry nic co by vám pomohlo. Proto celou hru musíte myslet jak dosáhnout vítězsvtí.

ps. v blízké době budeme hrát tak doplním fotografie ze hry

2 thoughts on “Dominion – Recenze

  1. […] nesměl chybět, pokud hru neznáne doporučujeme přečíst si o ní naši recenzi zde. Zahrálo se mnoho kol, kde si hráči testovali mezi sebou um vybudovat nějvětší království. […]

  2. […] Zajisté došlo také na hraní Dominionu . […]

Napsat komentář